SON DAKİKAGülsüm KIZILÇIBIK

gulsumkzlcbk42@gmail.com
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

İnsanı İnsan Yapan Kararlarıdır

      İnsan, doğar can kazanır, büyür güç kazanır. Bu gücünü de kararlarından alır. Eğer kararında adaletliyse o zaman erdemli olur. Kararlarında en önemli olan akıldır. Akıl, ilahi bir lütuftur ve doğru kullanıldığında bir hikmettir.

    İnsan hem yoldur, hem yolcudur, hem de yolun sonunda vardığı yerdir. Eğer adaletinde kemali bulursa kamil olur insan. İşte o zaman Yunus Emre’nin dediği gibi ‘’canlar canını bulur’’. Ölse bile bedeni ölür ama o sonsuza dek yaşar.

   Adaletinde kemali bulamazsa, aklını doğru kullanmazsa, insan kamil olamaz. Kamil olmayana da insan denemez, beşer denir. Beşer bildiğimiz deri demektir. Deri ise eskir, sonsuza kadar dayanamaz. İşte bu yüzden beşer, hep şaşar. Çünkü, zayıftır, ona güç verecek, onu yaşatacak şey eksiksiz alacağı kararlardır.

   Herkes bu dünyada kendini aramıyor mu? Bizde ki anlayış neden hep insan kötüdür veyahut insan iyidir şeklindedir? Kötü insan yoktur, kötü nazar vardır. İnsanlar birbirlerine hep perde koyarlar. O yüzden birbirlerini tam olarak görüp, tanıyamazlar, tanıyamadıkları içinde birbirleriyle anlaşamazlar.

    İnsan, bir soru sorar ve yine bir cevabın peşinde sürüklenir ömrü boyunca. Eğer bulduğu cevap yanlışsa ve cevabı sorgulamamışsa, bir ömür onunla devam eder, gider. Çünkü yanlış, yanlışla düzeltilemez. Yanlışın doğrusunu arayıp, bulabilmektir önemli olan. Sonrasında bulduğu doğruları kararlılığıyla sürdürebilmektir. Bu yüzden de önce kendini bulabilmeli insan.  Peki siz kendinizi bulabildiniz mi? Okunma Sayısı : 375

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 420532

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.