KBÜ ekibine Kazakistan’da büyük ilgi

 / TÜRKİYE

Karabük Üniversitesi Türk Dili Bölüm Başkanı ve Uluslararası Öğrenci Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan ile Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı ve TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakcı Taraz Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin 50. yılı kutlamalarına katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan yaptıkları ziyareti "bir dizi ilmî ve akademik çalışmalarda bulunmak üzere davet edildikleri Kazakistan’ın Taraz şehrinde çok verimli çalışmalar yapma fırsatı bulduklarını" söyledi.

Kapağan, Taraz şehrinde yapılan 50. yıl kutlamaları kapsamında 17 Üniversite Rektörü, 1500’den fazla akademisyen ve öğrencinin yanı sıra birçok ülkeden pek çok davetlinin katıldığı oldukça faydalı bir panel gerçekleştirildiğini belirtti.

Moderatörlüğünü Taraz Pedagoji Üniversitesinin Rektörü Dariya Kojamjarova’nın yaptığı ve Kazakistan Milli Eğitim Bakanı, İlimler Akademisi Başkanı, Jambıl Eyalet Valisinin de konuşmacı olarak yer aldığı panele, “Birliğimiz ve Dirliğimiz Açısından Ortak Alfabenin Önemi” başlıklı bir sunum ile kendisinin de katkı sağlama imkânı bulduğunu söyleyen Enver Kapağan; sunumunda özellikle ortak dil, tarih ve kültürel mirasımızı koruyarak yarınlara daha sağlıklı taşıyabilmemiz ve birbirimizi yazıp okuduklarımız üzerinden daha doğru ve rahat anlayabilmemiz için Kazakistan’ın Latin alfabesine geçişinin çok önemli olduğuna vurgu yaptığını ifade etti.

  Karabük Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakcı da Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan ile beraber Karabük Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği uluslararası çalışmalarla bu alanda adından söz ettiren marka bir eğitim kurumu haline geldiğini, kendilerinin de Taraz’da bu çalışmaları oldukça geniş bir akademik çevreye anlatma fırsatı bulduklarını söyledi. Kundakcı deneyim ve teknoloji alışverişi noktasında kapılarının Kazak ve bütün Türk dünyasına sonuna kadar açık olduğunu muhataplarına ilettiklerini ifade ederek yaptıkları çalışmaların çok verimli geçtiğinin altını çizdi.

  27 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 933987

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.