Kbü'de Lösemi Farkındalığı Oluşturuluyor

 / TÜRKİYE

Karabük Üniversitesi (KBÜ) LÖSEV Topluluğu Başkanı Doğuhan Kayan, lösemi konusunda öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini bildirdi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ)  LÖSEV Topluluğu Başkanı Doğuhan Kayan, lösemi konusunda öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini bildirdi.

KBÜ  LÖSEV Topluluğu Başkanı Kayan, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada tüm kanser vakalarının yüzde 35'ini oluşturan löseminin, her yaşta görülebildiğini söyledi.

Üniversite topluluğu olarak 2013 yılından itibaren çalışma yaptıklarını ifade eden Kayan, "Etkinlikleri gerek Öğrenci Konseyi olsun gerek  Kızılay Kulübü olsun birlikte yürütüyoruz. Yaklaşık dört yıldır üniversite içinde ve dışında faaliyetlerde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Gönüllülerimiz, sosyal sorumlulukta ve kanser farkındalığı kampanyalarında öncü olmaktadır." diye konuştu.

Amaçlarının öncelikle lösemi ve  LÖSEV konusunda öğrencileri bilinçlendirmek olduğunu aktaran Kayan, şöyle konuştu: 

"İlk amacımız, löseminin tanınması ve üniversitemizde farkındalığın artması. İkinci amacımız ise genel olarak kanserin farkındalığını arttırmak, dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek ve ilik bağışının önemini vurgulamak. Her sene bir adet farkındalık konferansı düzenliyoruz, lösemi ve  LÖSEV'i tanıtan stantlar açarak tanıtım ve ürün satışı gerçekleştiriyoruz. İlik bağışının önemini vurgulayan çeşitli etkinliklerimiz oldu. Yıl sonunda bir farkındalık konseri düzenledik ve maddi kaygı gütmedik. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. İçinde bulunduğumuz 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'nda gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte maskelerimizle kampüs içerisinde dolaşıyoruz. Yani küçük kardeşlerimiz başta olmak üzere lösemili hastalar için yapılacak ne varsa elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz."

  07 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 910424

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.