Safran Hasadı Etkinliği

 / GÜNCEL

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde safran hasadı etkinliği gerçekleştirildi.

Karabük'ün  Safranbolu ilçesinde safran hasadı etkinliği gerçekleştirildi.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından Aşağı Çiftlik köyündeki düzenlenen etkinlikte konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık  Karabük İl Müdür Yardımcısı Çetin  Ayvalık, safran üretimi konusunda büyük yol katedildiğini söyledi.

Müdürlük olarak bu tür projeler üzerinde çalıştıklarını ve destek olduklarını aktaran  Ayvalık, safran üreticisi  İsmail Yılmaz ile yaptıkları çalışmaların bir umuda yelken açtırdığını, geleceğe daha umutla bakmalarını sağladığını belirtti.

Bu etkinliğin bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu aktaran  Ayvalık, "Festival havasında bir etkinlik düzenleniyor. Gelecek yıllara umutla bakmamıza sebebiyet verdi. Biz umut ediyoruz ki, safran tarımını bundan sonraki dönemlerde daha iyi noktalara, daha uç noktalara getireceğiz." dedi.

Müdürlük olarak "Dünyanın En Pahalı Baharatı  Safranbolu Safranı Yayım Projesi" yaptıklarını hatırlatan  Ayvalık, "Proje kapsamında yurt dışı gezisi imkanı bulduk.  İspanya'daki en değerli safran olduğu söylenen yere gittik. Orada nasıl yapılıyor, hangi üretim tekniklerini kullanıyorlar, nasıl bir yol katetmişler, ne noktalardalar ve biz  Karabük olarak bunun neresindeyiz?  İspanya'ya gittiğimizde  Karabük'te yaptığımız çalışmaların çok da geri olmadığını, iyi noktalarda olduğumuzu, üretim aşamalarında onlardan bazı noktalarda çok daha iyi yol katettiğimizi gördük." diye konuştu.

Etkinlik kapsamında lokum pişirilirken,  Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü  İbrahim Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin, İlçe  Jandarma Komutanı  Jandarma Yüzbaşı Serkan Özden ve katılımcılar safran hasadı yaptı

  12 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 996726

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.