Kbü'de "Mevlana ve Eğitim" Konulu Konferans

 / EĞİTİM

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Edebiyat Kulübü tarafından "Mevlana ve Eğitim" konulu konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan konuşmacı olarak katıldı.

Doğan, konuşmasına Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatı, fikir ve düşünce yapısı hakkında detaylı bilgi vererek başladı.

Mevlana'nın eğitim metotları hakkında bilgi veren Doğan, "Mevlana'nın kullandığı eğitim metodu bugünkü çağdaş eğitim kuramlarından 'Daimicilik' metoduyla örtüşmektedir. Çünkü onun yolu, basitten karmaşığa, yakından uzağa, somuttan soyuta, kolaydan zora metodunu kullanmıştır. O bir tümevarımcıdır. Mevlanavizyoner bir kişiliktir." dedi.

Mevlana'nın, eğitimde birçok yöntemden yararlandığını anlatan Doğan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

"Mevlana eğitim yöntemi olarak aslında hoşgörü, sorun çözme, birlik-beraberlik, toplumsal inşa, erdemlik, orta yol, sabır, kendini bilme, değerler eğitimi, rol-model olma, sevgi ve muhabbet yolu gibi metotları kullanmıştır."

Mevlana'nın çok iyi bir pedagog, Mesnevi'nin ise bir ahlak ve pedagoji kitabı olduğuna da değinen Doğan, Mesnevi'deki kıssalarda yer alan eğitim ve hoşgörü ile ilgili telkinlerin günümüzde de geçerliliğini koruduğunu dile getirdi.

"Mevlana, hem batı hem de doğu alimleri tarafından en çok tanınan ve saygı duyulan ilim adamları arasındadır" diyen Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı: 

"Günümüze kadar birçok dile çevrilen Mesnevi, bir evrensel değerler hazinesidir. Mevlana'yı ve Mesnevi'yi iyi anlamalı, iyi anlamlandırmalıyız. Mevlana bir mutasavvıftır. Mesnevi aynı zamanda bir tasavvuf kitabıdır. Mevlana'nın şiirlerinde, manzumelerinde bir dinamizm vardır."

  16 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 882866

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.