Lazer ışını üretilen projeye TÜBİTAK’tan ödül

 / EĞİTİM

Karabük Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Alper Köle ve Onur Yüce, TÜBİTAK Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda “Karbondioksit Lazer Rezonatör (Işın Üretici) Tasarımı ve Prototipi” projesiyle ikincilik elde etti.

TÜBİTAK ve Karabük Üniversitesi bünyesinde yer alan Teknoloji Transfer Ofisi’nin destekte bulunduğu Karbondioksit Lazer Rezonatör projesiyle lazer teknolojisinde dışa bağımlılık ortadan kalkıyor. Projeyle ülkemizin ekonomisine katkı sağlaması, prototipin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesiyle mevcutta rezonatör üretimi yapan İngiltere, Amerika, Almanya ve Çin gibi ülkelerle rekabet etme imkânı ve ülkemizin coğrafi konumu itibariyle Balkan,  Ortadoğu ve Asya pazarında kısa sürede söz sahibi olması hedefleniyor.

Projede, fiziğin “Bhor Atom” modelinden yararlanılarak kullanılan gazların yüksek voltajla bombardımanı sonucu valans bandı ve iletim bandından elektron kopararak ışıma elde edilerek ve elektron koparım işlemi sonucu ortaya çıkan lazer ışını lens ve aynalar yardımıyla kontrollü olarak lazer ışını üretimi yapılıyor.

Karabük Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı proje 90 watt gücünde 10,6 μm dalga boyuna sahip olan ve metal, pleksiglas, ahşap, kağıt, deri ve kumaş vb. malzemeleri kesme, işleme ve markalama gibi prosesleri yapabilecek makineler için gerekli olan karbondioksit lazer rezonatör (üretici) prototip sistemi ile imalat sanayiye sağlayacağı katkılardan ilham alınarak gerçekleşti.

  16 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 401356

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.