Karabük'te "Bylock" Davasında 2 Tahliye

 / GÜNCEL

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandığı iddiasıyla FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan bir dernek yöneticisi ve bir uzman jandarma hakkında, güncellenen "ByLock" listesinden adlarının çıkartılması üzerine tahliye edilmesine karar verildi.

 Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, Sulh Ceza Hakimliğine, iradesi dışında ByLock IP'lerine yönlendirildikleri tespit edilen 11 bin 480 GSM kullanıcısından, hakkında işlem yapılan birer GSM numarasını kullanan bir derneğin Karabük şube yöneticisi S.A. ve Uzman Jandarma Kademli Çavuş A.D. hakkında yeniden değerlendirme yapmasını istedi.

Mahkeme, S.A. ve A.D'nin "güncellenen ByLock listesinden adının çıkartılması, dosyada yüklenen suça ilişkin başkaca bir delil ve iddia bulunmamasını" gerekçe göstererek tahliye edilmesine karar verdi.

Soruşturma çerçevesinde, 29 Eylül'de S.A ve 8 Şubat'ta ise A.D, ByLock kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında terör örgütü mensubu olduğu iddiasıyla soruşturma yürütülen Kemalettin Cengiz Erbakırcı tarafından geliştirilen "Mor Beyin" yazılımıyla 11 bin 480 GSM numarası kullanıcısının "ByLock IP"lerine yönlendirildikleri tespit edilmişti.

  29 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 311715

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.