“Karşı olmamız gereken şey Siyonizm’dir.”

 / GÜNCEL

Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisinde bir konuşma yapan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Selim Yılmaz, Antisemitizmin teolojik ve politik tarihini anlattı.

Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Selim Yılmaz, ‘Antisemitizmin teolojik ve politik tarihi’ üzerine bir konferans verdi. Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisinde gerçekleşen konferansta Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Selim Yılmaz, antisemitizmin Yahudilik karşıtlığı olarak bilindiğini, aynı zamanda Sami ırklarına karşı olma manasını da taşıdığını söyledi.  

Konferansta, Hz. Musa Döneminden İsrail devletinin kuruluşuna kadar olan önemi, Hıristiyan tarihi ve İslam tarihi üzerinden karşılaştırmalı olarak anlatan Yılmaz, Yahudilerin Hz. Süleyman ve Hz. Davut döneminde devlet sahibi olduklarını, milletleşme süreçlerinin ise Hz. Musa ile başladığını söyledi. Hıristiyan dünyasında ‘tanrı katili’ olarak tanımlanan Yahudilerin, Pavlus’tan sonraki Roma döneminde toleranslı olarak yaşama hakkı kazandıklarını ve baskılara maruz kaldıklarını dile getirdi. Medine döneminden itibaren İslam dünyasında Batı’ya göre, daha hoşgörülü bir yaşam süren Yahudilerin, Avrupa’da yaşanan katliamlarla birlikte, siyonizme evrildiklerini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Selim Yılmaz, Teodor Hertz ile birlikte kendilerine vatan edinme ve devlet kurma hırsına kapılan Yahudilerin, Hitler dönemi Almanya’sında yaşananları bahane kabul ederek, bugünkü Filistin topraklarındaki hakimiyetlerini arttırdıklarını vurguladı.  Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, Peygamberler tarihinin büyük bir bölümünü kaplayan Yahudilik tarihine bakıldığında Mısır’daki köleliklerinden bugüne, dünyanın en mazlum ve en zalim milleti olma becerisini gösteren Yahudilerin, Siyonizm’le birlikte zalimlik yönlerinin baskın hale geldiğini belirtti.

Karabük Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Selim Yılmaz, konuşmasının son bölümünde, İşgal ettikleri Filistin topraklarını bir açık hava hapishanesi dönüştüren Siyonistlere, aklı başında Yahudilerin de itiraz ettiklerini söyledi. Kudüs meselesinin dünyanın ortak aklı ve ortak vicdanıyla çözülebileceğini vurgulayan Yılmaz, bütün din mensuplarının özgürce yaşayabileceği ve özgürce ibadet edebileceği, özerk ve adil bir yönetim modelinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.


  26 Ekim 2018

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 267930

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.